مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یکی از حساسترین جراحی های تعویض مفصل است. مفصل زانو به این علت که کل وزن بدن را تحمل می کند بیشتر در معرض آسیب دیدن است. در جراحی تعویض مفصل ران، قسمت هایی از غضروف و استخوان پایین ترین قسمت ران و بالاترین قسمت ساق توسط متخصص ارتوپدی خارج می شود و از مفصل مصنوعی در این ناحیه استفاده می کنند.

یکی از موفق آمیزترین عمل ها ،جراحی تعویض مفصل زانو می باشد که مفصل مصنوعی در طولانی مدت عمر کرده بدون اینکه مشکلی برای فرد ایجاد کند. این جراحی توسط دکتر قرنی زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تعویض مفصل با کمترین تهاجم انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 09216682454 – 09390942494 تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید.
 

 

اما نکته حائز اهمیتی که در این جراحی وجود دارد، مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل زانو است. این مراقبت ها بیشترین اهمیت را دارند زیرا نتیجه عمل کاملا به این مراقبت ها بستگی دارد. در این مطلب به نحوه مراقبت های بعد از عمل جراحی زانو می پردازیم.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شما به مدت چند روز در بیمارستان بستری خواهید بود، مدت زمان بستری بودن شما در بیمارستان به سرعت بهبودی شما بستگی دارد. با رخ دادن موارد زیر مشخص می شود که شما آماده ترخیص هستید یا نه:

اینکه شما به تنهای قادر به خارج شدن از تخت خود هستنید یا نه.

دردی که متحمل می شوید قابل تحمل باشد.

 بتوانید به تنهایی از دسشویی استفاده کنید.

قادر باشید تا به وسیله عصا یا واکر راه بروید، هرچند کوتاه ولی باید به تنهایی بتوانید این کار را انجام دهید.

ترخیص از بیمارستان

بعد از ترخیص از بیمارستان شما باید سعی کنید شرایط خانه را طوری فراهم کنید تا به راحتی بتوانید راه بروید و بنشینید. به طور مثال از صندلی که نشیمنگاه آن بالاتر از حد نرمال باشد استفاده کنید تا نشست و برخاست شما به راحتی صورت گیرد، وسایل مورد نیاز را در نزدیکی خود قرار دهید، حتما از سرویش بهداشتی فرنگی استفاده کنید، در هنگام استحمام از صندلی مخصوص استفاده کنید. برای راحت تر بودن در انجام فعالیت های خود حتما به گفته های متخصص ارتوپدی خود توجه کنید.

 مراقبت از زخم جراحی زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو مقداری تورم در اطراف زخم تا چند ماه طبیعی است. اما در صورت مشاهده زخم و قرمزی و التهاب در اطراف زخم خود حتما به جراح خود مراجعه کنید. می توانید با استفاده از یخ و پوشیدن جوراب های مخصوص از تورم زانوی خود بکاهید. روش صحیح قرار دادن پا به هنگام خواب حتما توسط جراح به شما گفته خواهد شد. خودسرانه از هیچ دارویی برای کاهش درد استفاده نکنید، تمامی داروهای مورد نیاز برای شما توسط متخصص ارتوپدی شما تجویز می شود.

ویزیت بعد از جراحی

حتما در وقت تعیین شده توسط جراح خود به مطب وی برای نشان دادن زخم و نتیجه عمل مراجعه کنید.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − شش =